poniedziałek, 15 stycznia 2018

Tajemnica Zielonej Ręki

Archeologia achronologiczna.
Jest rok 1989, do kiosków RUCHu trafia publicystyczny numer magazynu "Komiks Fantastyka" (2/7'89) w cenie 550 zł, a w nim min. takie perełki jak krótkie komiksy Rosińskiego, Ozgi, Gawronkiewicza, Jezierskiego i Szyłaka. Numer uzupełniają teksty o twórczości Andrzeja Mleczki, Supermanie, Heavy Metalu, oraz, prawdopodobnie jeden z najważniejszych (dla wielu dzisiejszych pasjonatów), tekst Thierry Smolderna "Komiks i prawa półkula" (w tł. Krystyny Uchańskiej). Do zilustrowania tego tekstu użyto dwóch anonimowych plansz.

Rok 1977, magazyn "Metal Hurlant" (#13), między komiksami Moebiusa, Druilleta i Bilala pojawia się pierwszy epizod komiksu Nicole Claveloux z  tekstem ZHA, w tym samym roku przedruk pojawia się w amerykańskim "Heavy Metal", który trafia do rąk Daniela Clowesa (i na trwałe zapisuje się w jego pamięci). W 1978 roku wydawnictwo Le Humanoides Associes wydaje całość tej serii jako "Le Main Verte".

Marzec 2016, Jerzy Szyłak wspomina, że marzy mu się wydanie "Le Mian Verte" po polsku.
Rok 2017, wydawnictwo New York Review Comics publikuje zbiór "The Green Hand (and other stories)", będący pierwszym anglojęzycznym komiksowym albumem Nicole Claveloux.
W zbiorze, opatrzonym wstępem Daniela Clowesa, oprócz "Green Hand" znalazły się krótkie formy "No Family!":
"The Little Vegetable Who Dreamed He Was a Panther":
"The Ninny and Her Prince Charming", "Stupid story",
"A little girl always in a dream":
"The Tale of Blondie Dearest Doe and Fat Kitty Cat":
Całość zamyka wywiad z Claveloux i Edith Zha, który przeprowadziła Madeleine Schwartz.
Rok 2018, album wylądował w moich łapach.
Warto wspomnieć, że stosunkowo młode wydawnictwo New York Review Comic zajmuje się publikacją nieznanych/mało znanych komiksów europejskich w wersjach anglojęzycznych. Jak do tej pory mają w swoim katalogu min.: "Soft City" Pushwagnera, "Peplum" Blutcha, "What am I doing here?" Abnera Deana czy "Pretending is Lying" Goblet.
I to tyle na dziś, pamiętajcie, "Zielona ręka to także Ty!"

2 komentarze:

Daria pisze...

Bardzo fajnie się to prezentuje. Mi się bardzo podoba taki piktogram.
_________________
https://gefbertgefbert.atavist.com/kredyty

klej2137 pisze...


Czytam sporo na ten temat na : http://wp.pl/
__________________
HTML , [url=http://wp.pl/]BBCODE[/url]


Tajemnica Zielonej Ręki

Archeologia achronologiczna. Jest rok 1989, do kiosków RUCHu trafia publicystyczny numer magazynu "Komiks Fantastyka" (2/7'89...